שימור דם טבורי תאי גזע

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: טכניקה חדשנית לריפוי פצעים ולחידוש תאים המונעת צלקותמיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: טכניקה חדשנית לריפוי פצעים ולחידוש תאים המונעת צלקות

התחדשות עור לאחר פצעים רציניים לוקחת בדרך כלל זמן רב. כאשר עור צומח בחזרה אחרי פציעה, צלקת המציינת את מקומו של העור החסר, בד"כ נשארת.

בנוסף נמסר על ידי מיקי שחם גם כי במהלך פציעה, לתאים סיכוי למות כי הם ניזוקו או שכבר לא מחוברים לגוף. התהליך הסלולרי של נקרא אפופטוזיס, אירוע מתואם מאוד שבו חלבונים רבים ומולקולות אחרות מעורבים ומאפשרים לתא למות ולהתמחזר. אפופטוזיס משמש בכל הגוף בזמנים שונים, אבל במהלך פציעה, לדפוסי אפופטוזיס חשיבות מיוחדת.

חלבון רגולציה שיעצור אפופטוזיס, או מוות של תאים, נקרא מעכב של חלבוני אפופטוזיס (IAP). תהליך זה המבוצע על ידי IAP יכול להיות מסוכן שכן יכול להוביל לסרטן ולהתפתחות גידול.

עם זאת, במחקר חדש, חוקרים השתמשו בתאי גזע בשילוב עם IAPS לשפר לתקן פצע והתחדשות עור בעכברים.

הוסבר והובהר על ידי מיקי שחם, כי זה עשרות שנים, דם טבורי מהווה את המקור היחיד והמועדף בטיפולי מעררכת הדם ורפואת חידוש האיברים /ריפוי תאי, שכן תאי גזע מדם טבורי ראשוניים יותר ואינם נושאים עדיין מערכת חיסונית המתפתחת רק חצי שנה לאחר מכן. עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות באלפי ניסויים קליניים רשמיים בשלבים השונים במסגרת רפואת חידוש האיברים והריפוי התאי. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים השונים של כ 250 סוגי תאי הגוף, הם משרתים גם את השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.

חוקרים בדקו עכברים. כשהם "כיבו" את IAP, הם הבחינו כי בתוך חמישה ימים, גודל הפצע הופחת ב 80 אחוזים. העור לא ממש התחדש, אבל היו סימנים ברורים של תיקון. בעכברים עם IAP, אז החלבון לא יכול למנוע מוות של תאים, גודל פצע השתפר רק ב 10% אחרי חמישה ימים.

התוצאות, הנראות לאחר מוות של תאים ומתרחשות על ידי הפעלת IAP - היו מבטיחות. הירידה הגדולה בגודל פצע, כאשר המוות של תאים נחסם, הצביע על כך שהמוות של תאים מעורב במניעת ריפוי פצע ואם לתאים מתאפשר לגדול, תיקון פצע יקרה במהירות.

נמסר לעורכי האתר כי מיקי שחם – המומחה לתאי גזע, שימור דם טבורי ובנקי דם טבורי, ימשיך לעדכן את גולשי האתר בחידושי תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים /רפואה התחדשותית /רפואה מחדשת /רפואה רגנרטיבית /Regenerative Medicine /Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי- בפרט.

תיקון מהיר לפצוע הוא חשוב. גם אם הריפוי בפועל הוא איטי, תיקון של העור שמסביב לפגיעה הוא חשוב למניעת זיהומים.

החוקרים רצו גם לראות אם התוספת של תאי גזע יכולה להאיץ את תהליך ריפוי פצע, בנוסף לכיבוי יכולות מוות של תאים. כאשר תאי גזע מזקיקי שיער, תאי גזע שהם בדרך כלל על פני השטח של עור, נוספו לעכברים, נצפו תאים פי 3.5 בשבעה ימים, בהשוואה לאלו שלא קבלו את תאי הגזע. אלה עם יכולות מוות של תאים בשלמותה היו צלקות גדולות, רחבים עד 2 סנטימטר, בעוד שאלו שאין לו את יכולת המוות של תאים היו צלקות קטנות יותר ממחצית סנטימטר.

השימוש בתאי גזע וחוסמי אפופטוזיס נראה כתרופה חדשה ומבטיחה לעכברים עם פציעות.

בעוד שלשימוש בחוסמי המוות של תאים ותאי הגזע עשויים להיות יישומים מבטיחים בעכברים, ניסויים בבני אדם עדיין לא בוצעו.

עד כה, עם כל יתרונות תאי הגזע מדם טבורי בהשוואה למקורות האחרים, לא הכל טוב, שכן "ה" בעיה של התחום מציל החיים הזה היא ביעילות האיסוף הנמוכה מאוד של דם טבורי, המביא למספר מוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאימים להשתלה בעיקר לילדים ולא למבוגרים שהם רוב החולים והממשיכים להידרש לתרומות תאים פחותים ביכולותיהם של תורמים. המצב נמצא בשינוי בימים אלה, מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר) שיכול לשרת גם:

·  השתלות במבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום.

·  סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות במצטבר מספר תאים גבוה.

·  טיפול במגוון מחלות שונות במהלך החיים.

לפי מיקי שחם, בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק דם טבורי "דם טבורי", בלבד ובקרוב מתחיל שיווקה גם בעולם.
חזרה למאמרים»


לאתר בנק החיים

מאמרים דם טבורי

להגרלת מנוי שימור דם טבורי חינם