שימור דם טבורי תאי גזע

מיקי שחם על: מטופל ממצא במחקר תאי הגזע ישפוך אור על הפרעות ברחםמיקי שחם על: מטופל ממצא במחקר תאי הגזע ישפוך אור על הפרעות ברחם

מדענים אוסטרליים הגיעו לפריצת דרך במחקר תאי הגזע שיכול לשפוך אור על מחלות ילודה מסתוריות שמהן סובלות מיליוני נשים.

חוקרים באוניברסיטת מונאש זיהו תאי גזע במעטפת הפנימית של הרחם הנשי בעלי היכולת להחליף למגוון של תאי שומן, עצם או שריר כנדרש.

הממצא, שדווח בכתב העת הבינלאומי ילודה אנושית, יכול להסביר את המכאניקה של מצבים גניקולוגיים נפוצים כמו דלקת רירית הרחם, הפרעה מכאיבה שלא מובנת כהלכה המשפיעה על שישה אחוזים מכלל הנשים.

עם זאת, יישומו הראשון יהיה בהנדסת רקמות כדי לתקן שקיעה ברצפת האגן, מצב שמתפתח אצל למעלה ממחצית מכלל הנשים לאחר הלידה.

קרולין גרגט והסטודנטית לרפואה שלה קיז'אנה שוואב בודדו תאים דמוי-גזע מזנכימי (MSC) מרקמת רירית הרחם וגילו בפעם הראשונה שהם יכולים מאוד להיות תאי גזע.

התאים יכלו לייצר שיבוטים כדי ליצור תרביות של תאים חדשים בזמן מהיר פי 15 מתאים אחרים של רירית הרחם.
הם גם יכלו לשנות צורה לסוגי תאים שונים כמו שומן, עצם, סחו ותאי שריר חלק.

ד"ר גרגט, מדענית בכירה במרכז למחקר בריאות הנשים במוסד מונאש למחקר רפואי, אמרה שהממצא היה משמעותי בגלל שהם יוכלו כעת לאפיין את התאים ולהשתמש בהם לטובה.

היישום הראשון יהיה לאסוף את התאים מנשים אינדיבידואליות כדי לטפל בבעיות גניקולוגיות כמו שקיעת רצפת האגן.

לפי מיקי שחם, בנק דם טבורי "בנק החיים", מהיות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לסוגים שונים של תאי גוף, עשויים גם הם לשרת השתלות חידוש איברים."שקיעת רצפת האגן היא בעיה נפוצה שמשפיעה משמעותית על חייהן של נשים רבות והן רואות את הבעיה כמביכה לדבר עליה," היא אמרה.

"זו הפרעה חבויה שדורשת טיפול חדשני".

מנתחים כרגע משתמשים ברשת סינטטית כדי לחזק את האזור לאחר ה"התמוטטות", אך ד"ר גרגט אמרה שהתאים יוכלו לשמש כדי להנדס רקמה טבעית עליונה שתהיה חזקה יותר ותחזיק זמן רב יותר.

לפי מיקי שחם, בנק דם טבורי "בנק החיים", חוקרים מאמינים שלתאים יכול להיות גם תפקיד בפיתוח של הפרעות צמיחה חריגה של רירית הרחם כמו דלקת רירית הרחם ואדנומיוזיס.

עם זאת, ככל הנראה יחלפו 10 שנים לפני שהיישומים יבואו לשימוש במרפאה, היא אמרה.

השלבים הבאים של המחקר יכללו ניסויים של יישומי הנדסת-רקמת אצל בעלי חיים לפני שיבואו לשימוש אצל בני אדם.

מיקי שחםבנק דם טבורי "בנק החיים", מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם, בנק דם טבורי "בנק החיים", פיתח את טכנולוגיית ומכשיר הסיטוג'ן - הטכנולוגיה הראשונה בעולם באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה משמעותית (בכ- 80%) שיכול לשרת גם:


·                     השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום

·                     סדרות השתלות של רפואה רגנרטיבית / רפואת חידוש איברים, הדורשות מספר תאים גבוה

·                     טיפול במספר מחלות שונות במהלך החיים


בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.
חזרה למאמרים»


לאתר בנק החיים

מאמרים דם טבורי

להגרלת מנוי שימור דם טבורי חינם