שימור דם טבורי תאי גזע

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי גזע, דם טבורי ורפואה רגנרטיבית מהעולם: המרת תאי גזע בוגרים לשיערמיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי גזע, דם טבורי ורפואה רגנרטיבית מהעולם: המרת תאי גזע בוגרים לשיער

החוקרים מחפשים כבר זמן רב שיטה להמיר תאי בוגרים לתאי גזע אפיתל. תאי גזע אפיתל, כאשר מושתלים לעכברי עם כשל חיסוני, מחדשים תאים מהסוגים השונים של זקיקי עור ושיער אדם ואפילו מיצרים שערה מבנית ואת האפשרות שהם עשויים לאפשר התחדשות שיער באנשים.

גישה אפשרית להיפוך נשירת שיער משתמשת בתאי גזע כדי ליצור מחדש את זקיקי שיער החסרים. אבל לא היה אפשרי לייצר כמות מספקת של תאי גזע עד עכשיו.

מיקי שחם מוסיף כי רפואה רגנרטיבית או בשמה האחר – רפואת חידוש איברים, המכונה על ידי משרד הבריאות האמריקאי – NIH, "הדבר הגדול הבא ברפואה", מתייחסת בכלליות לטיפול המערב את השימוש של טסיות לתקן ולהאיץ תהליך את הריפוי הטבעי בגוף ולמנוע מרקמות נוספות ניוון הקשור במצבים רפואיים.

ד"ר ג'ורג' שו, פרופסור לפתולוגיה מהמעבדה לרפואה ורפואת עור בבית ספר פרלמן לרפואה באוניברסיטת פנסילבניה ועמיתים, בעבודה שפורסמה בכתב העת Nature Communications, תיארו שיטה להמרת תאי בוגרים לתאי גזע אפיתל (EPSCs), בפעם הראשונה שהשיגו את זה בבני אדם או בעכברים.

תאי גזע אפיתל, כאשר מושתלים לעכברים עם כשל חיסוני, מחדשים תאים מהסוגים השונים של זקיקי עור ושיער אדם, מעלים את האפשרות שהם עלולים לאפשר התחדשות שיער באנשים.

מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד וחלקם נכנסו כבר לשימוש שוטף.

שו וצוותו, הכולל חוקרים מהמחלקות של פן לרפואת העור וביולוגיה, וכן מהמכון הטכנולוגי בניו ג'רזי, התחילו עם תאי עור אנושיים הנקראים פיברובלסטים עוריים. על ידי הוספת שלושה גנים, שממירים תאים אלה לתאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים (iPSCs), שיש להם את היכולת להתמיין לכל סוגי התאים בגוף. לאחר מכן הם המירו את תאי iPS לתאי גזע אפיתל, שבדרך כלל נמצאים בבליטה של זקיקי שיער.

הצוות של שו הוכיח כי על ידי שליטה על העיתוי של הצמיחה, הם יכולים לכפות על iPSCs לייצר כמויות גדולות של תאי גזע אפיתל.

במחקר של שו, הפרוטוקול של הצוות הצליח להפוך מעל 25% מ iPSCs לתאי גזע אפיתל ב 18 ימים. תאים אלה לאחר מכן טוהרו באמצעות החלבונים שבאו לידי ביטוי על פני השטח שלהם.

השוואה של דפוסי ביטוי גנים של התאים האנושיים שמקורם ב iPSC, הראתה כי הצוות הצליח לייצר תאים שכאשר הם מעורבים עם תאי עור של עכבר ומורכבים על העור של עכברים עם כשל חיסוני, הם הפיקו אפידרמיס אנושי מתפקד (השכבות החיצוניות ביותר של תאי עור) וזקיקים דומים לזקיקי שיער אנושיים.

"זו הפעם הראשונה שמישהו הראה כי הם מסוגלים לייצר את רכיב האפיתל של זקיקי שיער", אומר שו. "ויש להם תאי יישומים פוטנציאליים רבים," הוא מוסיף, "כולל ריפוי פצע, קוסמטיקה, והתחדשות שיער."

"תאי גזע אפיתל נגזרים מ iPSC עדיין לא מוכנים לשימוש בבני אדם", שו מוסיף. "ראשית, זקיק שיער מכיל תאי אפיתל, כמו גם סוג מסוים של תאי גזע בוגרים הנקראים גבשושיות עוריות".

"כאשר אדם מאבד שיער, הוא מאבד את שני סוגי התאים." שו מסביר. "יש לפתור בעיה אחת עיקרית, רכיב האפיתל של זקיק השיער. אנחנו צריכים למצוא דרך להפוך תאי גבשושיות עוריות חדשות."

מיקי שחם ימשיך לעדכן את הקוראים בחידושים ותגליות מתחום תאי גזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם - בפרט.

מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

חזרה למאמרים»


לאתר בנק החיים

מאמרים דם טבורי

להגרלת מנוי שימור דם טבורי חינם